Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ w Warszawie. Oto TOP5 najbardziej tolerancyjnych placówek ze stolicy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Znamy wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Znamy wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Łukasz Kowalski
5 najbardziej przyjaznych dzieciom i nastolatkom LGBTQ+ szkół w Warszawie. Znamy wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Które placówki w stolicy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo uczniów i uczennic LGBTQ+, gdzie nie ma dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną i prowadzą działania wspierające? Szczegóły w artykule.

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

W tym tygodniu poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To placówki, które w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo osób LGBTQ+, chodzi o to, że miejsca te m.in. nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka, dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną, jak również w odpowiedni sposób zwracają się do osób transpłciowych poprzez zaimek i imię, zapewniają też dostęp do edukacji w tym temacie.

Wśród TOP10 miejsc z całej Polski, które pojawiły się w tegorocznym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ znalazło się aż 5 placówek edukacyjnych z Warszawy.

Szkoły w Warszawie najbardziej przyjazne mniejszościom

Które stołeczne szkoły znalazły się w czołówce placówek w całym kraju i które miejsca zajęły?
Oto szkoły ze stolicy przyjazne osobom LGBTQ+:

  • Miejsce 1: 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy,
  • Miejsce 2: XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy,
  • Miejsce 4: Saska Szkoła Realna: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące
  • Miejsce 6: 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO,
  • Miejsce 10: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 SOS.

W tegorocznym, ogólnopolski Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wzięło udział ponad 2000 placówek. W pierwszej 25 pojawiają się takie miejscowości jak: Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. 55 proc. głosów pochodziło spoza 10 największych miast w Polsce. Z całym rankingiem możecie zapoznać się tutaj.

Jak poinformowali nas organizatorzy rankingu, zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania podpisane przez wiceminister Paulinę Piechnę-Więckiewicz. O miejscach szkół w zestawieniu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło łącznie ponad 20 tysięcy (12 tysięcy o osób uczniowskich i 8 tysięcy od rodziców i grona pedagogicznego).

Zmiana coraz bardziej widoczna

- Tegoroczny ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży. Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – wskazał Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu.

Jak wyjaśniają organizatorzy, zestawienie pokazało, że niewiele ponad 50 proc. osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że atmosfera w szkole jest dobra.

Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa - Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka. Konkurs otrzymał również wsparcie samorządowe miast i województw.

Młode osoby w ankiecie odpowiadały na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele wspierają społeczność LGBTQ+.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto